30 Mart 2012 Cuma

Karaciğere Zararlı Maddeler


Karaciğere zararlı veya onu aşırı derecede yoran gıdaların tüketimi yasak.Sucuk, sosis,salam,
turşu, konserve acı soslar kaz, ördek, hindi, av etleri, krema, lahana çorbası,kızarmış patates,   patlıcan, şalgam,taze ekmek,sirke,hardal,kaşar peyniri,tulum peyniri,eritilmiş peynirler, gazlı
içecekler.
Alkol:
   Alkol karaciğere çok zarar verir ve zamanla Siroza yol açar.Ayrıca tüm vücuda da zararlıdır
Sinir sistemini harap eder.
   Alkol karaciğerin sertleşmesine neden olur ve zamanla karaciğer normal görevini yapamaz olur. Alkol alanlarda karaciğer zamanla büyür.
   Karaciğeri harap olanlarda kolesterol yükselir ve yaşam tehlikeye girer.
Balık Yağı:
   İhtiyaç olmadan alınmamalı. Aşırı veya yersiz alınan balık yağı siroza neden olabilir.
Hayvani Yağlar:
   Etin içindeki yağ, kuyruk yağı, iç yağı karaciğeri çok yorar. Karaciğerin sağlığı bozulur.
Aşırı İlaç ve Kimyasal Katkılar:
   Tüm kimyasal maddeler insan vücudu için zararlıdır.Bunlar vücudun direncini azaltır,sık sık hastalanmaya neden olur.Antibiyotikler ve diğer ilaçlar bağırsaklardaki faydalı mikropları öldürür,dolayısıyla şahıs zayıf ve dayanıksız olur.Bu ilaçlar doktorca önerilen miktarlarda kullanılmalı
Margarin:
   Bu yağlar içine hayvani yağ katılır ayrıca katalizör vazifesi gören kimyasal maddeler, boyalar katılır. Bunlar karaciğere çok dokunur.
Aşırı Kızartmak:
   Yüksek derece ısıtma yağların yapısını bozar, ayrıca onlardaki enzim ve vitaminleri yok eder. Bundan da karaciğer zarar görür.
   Düdüklü tencerelerde pişen yemekler yüksek ısıya maruz kalır, bunlar gıda değerini kaybe
der ve karaciğere ve tüm vücuda zarar verirler.

Sütlü Kahve:
   Süt ve kahve ayrı ayrı içildiğinde o kadar zararlı değildir. Fakat sütlü kahve karaciğeri çok yorar. Ayrıca bağırsakları bozar.Beyaz Şeker-Beyaz Ekmek:
 Bunlar karaciğeri yorar ve sağlığa zarar verirler. Bunlar romatizmaları, migreni arttırırlar. Vücutta yorgunluk yaparlar. Beyaz ekmekte vitamin ve mineraller yoktur, dolayısıyla vücuda yararı azdır.

Pastalar :
   Şeker, beyaz un, margarin, yumurta ile yapılır. Aşırı yenince sağlığa zarar verirler.
 Sigara:
   Sigaradan kana geçen zararlı maddeleri karaciğer süzer bu maddeler karaciğere çok zarar   
   verir.

3.   Karaciğerinizin vitamin ve minerallerle ilişkisi aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.Doktorunuzu ikna ederek bu vitamin ve minerallerin kandaki oran ve durumlarını netleştirecek analizleri yaptırıp ona göre gerekli takviyeleri yaptırın.Ayrıca bu vitamin ve mineralleri içeren gıdaların tüketimini (bu gıdaların hangileri olduğunu da artık siz araştırın lütfen) arttırın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder